Технологія виробництва тротуарної і фасадної плитки
Виробництво тротуарної плитки-бізнес.
Виробництво тротуарної та фасадно-облицювальної плитки за останні роки перетворилося на самостійну галузь промисловості з великим числом підприємств, що випускають широку номенклатуру фігурних елементів мощення.
Виробництво тротуарної та фасадно-облицювальної плитки знаходиться в періоді швидкого зростання і вдосконалення.
В наш час найкращим рішенням для благоустрою тротуарів, пішохідних і паркових доріжок, площ, сучасних житлових комплексів, котеджів, дач, офісів, магазинів і фасадів будівель, в кліматичних умовах України, стало використання різної конфігурації і кольорової гами тротуарної і фасадно-лицювальної плитки.
В недалекому минулому, в основному, використовувалася сіра тротуарна плитка, але часи змінилися. На зміну сірому кольору приходять гарні, соковиті, що радують, око кольори - червоний, жовтий, коричневий, чорний, помаранчевий, синій і зелений.
Технологія виробництва тротуарної плитки.
Справжня технологія розроблена на підставі:
- лабораторних випробувань сировини
- випуску дослідно-промислової партії плитки
- повного циклу її випробувань
Технологія передбачає виробництво тротуарних плит з суміші
- цементу
- гранітного щебеню
- піску
- пластифікатора
- барвника
- води
з подальшим твердінням бетону в природних умовах.
Технологія передбачає виробництво плит бетонних тротуарних, які повністю відповідають ДСТУ Б В.2.7-145: 2008 «Вироби бетонні тротуарні неармовані. Технічні умови ».
Склад бетону:
- мінеральне в'яжуче - портландцемент марки «500»
- інертний заповнювач - гранітний щебінь фракції 5-10 мм
- митий річковий пісок
- пластифікатор
- барвники - неорганічні пігменти, оксиди заліза
- вода
Технологічна схема виробництва.
Приготування бетонної суміші.
Всі компоненти бетонної суміші дозуються по масі. Для виробництва плит бетонних тротуарних по ДСТУ Б В.2.7-145: 2008 «Вироби бетонні тротуарні неармовані. Технічні умови» рекомендується наступний склад бетонної суміші,% по масі:
Для плитки сірого кольору
- портландцемент марки «500» 23%
- гранітний щебінь фракції 5 - 10 мм 57%
- митий річковий пісок 20%
- пластифікатор за рецептурою заводу - виробника добавки (% від маси цементу)
- вода (від маси цементу) 30-40%
Увага!
Необхідно враховувати вологість наповнювачів.
В процесі виробництва виробів можливе незначне коректування кількості компонентів в межах 1,5 ... 3,0% від маси цементу.
Формувальна бетонна суміш готується в бетономішалці примусового перемішування.
Бетонна суміш зачиняється теплою водою з температурою 30-32ºС.
Тривалість перемішування формувальної суміші повинна бути не менше 15 хвилин. При цьому спочатку перемішуються сухі компоненти з природною вологістю, потім додається до норми водний розчин пластифікатора. При приготуванні бетонної формувальної суміші необхідно постійно враховувати природну вологість компонентів і вносити відповідну поправку в розрахункову кількість води, що вводиться в бетонозмішувач.
Норми витрати матеріалів.
Норми витрати сировинних матеріалів для виробництва плит бетонних тротуарних h-45 mm, подані з урахуванням 5% технологічних втрат.
№ | Найменування матеріалів | 1м2 плитки h-45 / бетонної суміші, кг | На добовий випуск 50м2 плитки / бетонної суміші, кг |
1 | Портландцемент М-500 | 22,1 | 1105 |
2 | Гранітний щебінь фракція 5-10 мм | 53,8 | 2690 |
3 | Пісок річковий митий | 18,8 | 940 |
4 | Вода | 9 л | 450 л |
Вібрація бетону.
Віброформування виробів проводиться в формах на вібростолі, який виготовлений за робочими кресленнями.
Розмір вібростола 600×500 мм, Вібратори майданчикові 99Б, або ІВ-98Б на 42 В, або їх аналоги з регульованими ексцентриками для підбору амплітуди.
Час перебування форми на вібростолі становить 1,5 ... 2 хвилини, до моменту появи на поверхні суміші білої рідини ( «молочка»).
Режим твердіння бетону.
Форми, які пройшли процес вібрування, переносяться на стелажі для твердіння, де і знаходяться 48 годин (час твердіння виробів залежить від температури і добавок, внесених в бетон, та може зменшуватися до 12 годин).
Розпалубка.
Розпалубка плитки з форм проводиться через гарячу воду. Температура води у ванні повинна бути в межах 40 ... 50ºС. Вода постійно підігрівається електротеном. Плитка в формах складається в ванну з гарячою водою одна на іншу до повного заповнення ванни. Час перебування форм з плиткою у ванні не менше 3-5 хвилин до повного розігріву форми.
Після цього за допомогою пристосування для вибивання, плитка легко виходить з форми і складається.
Твердіння виробів
Проводиться на піддонах, в природних умовах, в приміщенні цеху. У спекотну погоду вироби необхідно зволожувати кілька разів на день. У холодну пору року вироби повинні зберігатися в приміщенні при температурі повітря не нижче 15ºС.
Відвантаження плитки
Повинно проводитися по досягненню виробами 90% від класу бетону по міцності на стиск і класу бетону по міцності на розтяг при згині в холодний період року і 70% - в теплий період року.
Міцність 90% даного складу бетону досягається після 10-11 діб твердіння, а міцність 70% від проектної - після 3 ... 4 діб і може незначно варіюватися в залежності від умов твердіння та якості цементу.
щебінь=57кг, пісок=20кг, цемент=23кг
а технологія тут: https://trotuarna-plytka.com.ua/technology